hit counter script
چه کسی کلاه مرا جابجا کرد؟!

داستان قلعه حیوانات جرج اورول رو کمتر کسی هست که نخونده باشه. یک برداشت به ظاهر ساده اما در عین حال بسیار زیبا از سرنوشت جوامعی که دچار یک تحول سیاسی – یا به عبارتی انقلاب – میشن. داستانی که در اون هر یک از حیوانات، فراخور تصوری که انسان ها از اون ها دارن در جایگاه مناسب خودشون قرار گرفتن: خوک، گوسفند، گاو و .... شاید زیباترین جمله این کتاب عبارت "همه با هم برابرند" باشه که به مرور به "همه با هم برابرند، اما بعضی ها برابر ترند" تبدیل می شه. 

همه ما در این سن به ظاهر جوانی به یک رخوت و سستی دچار شدیم که اگه کسی سر بلند کنه و بگه که من دچار نشدم، باید بهش بگیم "تو که راست میگی...". دیگه شاداب ترین هامون که امیدی به آینده مون داریم و تصمیم داریم که پله های ترقی رو هر چندتایی که شد بریم بالا و نقشه های بزرگ توی سرمونه، میدونیم که سرعت حرکتمون با توجه به مشکلات روزافزون داره کمتر و کمتر میشه. دیگه ضرب المثل های قدیمی هم مثل "نابرده رنج گنج میسر نمی شود" و یا "هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد" و صدها مثل دیگر ، کاری از پیش نمی برن و وقتی بهشون فکر می کنیم خندمون می گیره.

اما در این جامعه یکنواخت، بعضی وقتها خبرها و اتفاقاتی می افته که اگرچه گذرا هستن، اما باعث میشه تا مثل افرادی که در چرت هستند و صدای مگس اونها رو به واکنش وامیداره، تکونی بخوریم و با خودمون بگیم: "اه... عجب....". همین!! این اخبار از قیمت پودر و مرغ و کرایه تاکسی شروع میشه تا حقوقی که خیلی از ماها ازش غافلیم و به دلیل همین بی اطلاعی، دیگران از اون سو استفاده میکنن. نمونه بارزش که شاید خیلی از ما از کنار اون ساده می گذریم، تلفن همراه باشه که با این وضعیت افتضاح داره روز بروز دستش رو بیشتر توی جیبهامون می کنه و ما هم عین خیالمون نیست.

اسفند ماه بود که خبر از فارسی کردن SMS ها و قیمت یک سوم اون شد. بماند که تا خرداد ماه خبری از این قضیه نبود و مردم هم فارسی میزدن و حال می کردن که صرفه جویی دارن می کنن. اما خرداد ماه معلوم شد که هنوز مخابرات امکان تشخیص کاراکترهای فارسی رو نداره. به همین دلیل برای فارسی سازی از ترکیب سه عدد کد برای هر یک از حروف استفاده می کنه. در نتیجه هر SMS فارسی دقیقا سه برابر قیمت تمام میشه! بعد هم که گندش دراومد، نرم افزار فارسی رو نوشتن و گفتن برین روی موبایل هاتون نصب کنین. اما معلوم نشد تکلیف افرادی که از اون نرم افزار استفاده نمی کنن و با امکانات گوشی خودشون فارسی می زنن چی میشه!؟!  در ضمن اگه کسی تونست بگه SMS هایی که از حروف انگلیسی و فارسی با هم استفاده می کنن، از چه تعرفه ای استفاده می کنن، ما رو خبر کنه!

حالا این ها هیچ چی. تا حالا فکر کردین این SMS های تبلیغاتی که مخابرات فرت و فرت داره از اون ها پول در میاره، حقوق من و شما رو نقض می کنه. علتش هم اینه که وقتی SMS تبلیغاتی برای شما میاد، ناچارین که اون رو باز کنین و ببینین. بعدش هم اگه نخواستین پاک کنین. درحالیکه هیچ منبع قانونی نمی تونه افراد رو وادار به خوندن و یا دریافت چیزی از طریق رسانه ها کنن. شاید با خودتون بگین پس تبلیغات تلویزین و یا بیلیبوردهای سطح شهر چی؟ نکته جالب اینه که در مورد این تبلیغات، اگه شما نخواین میتونین نگاهش نکنین. یا تلویزیون رو خاموش کنین. اما در موبایل شما چاره ای جز باز کردن و خوندن SMS ندارین.

اما بد نیست بدونین که در کشورهای دیگه، دقیقا به همین دلیل که این گونه کارها یک نقض حقوق فردی هست، اپراتورهای سرویس دهنده، در هنگام عقد قراردادتمام اطلاعات فردی شخصی رو که قراره از خط استفاده کنه میگیرن و درعین حال در یک پرسشنامه سئوال می کنند که تمایل به دریافت این تبلیغات رو داره یا نه! ساده بود، نه؟؟

بیاین بریم سراغ حساب های بانکی! این حساب های قرض الحسنه که با هدف نیکوکاری (!) افتتاح میشه و هیچ کس هم هدفش بردن جایزه ها نیست، می دونین که چقدر به مشتریان بانک ها خسارت وارد می کنه؟ ساده بگم: اگه 1000 تومان بذارین توی دفترچه، بعد از گذشت هر مدتی همون 1000تومان رو بهتون پس میدن!!! اما معلوم نیست ارزش این 1000 تومان با زمانی که حساب رو باز کردیم یکی هست؟؟ پس تورم کجا رفته؟ من اون زمان با 1000 تومان یک بسته آدامس می خریدم(!) اما معلوم نیست یک سال بعد با این 1000 تومان بشه روزنامه همشهری هم خرید!!!! این هم مدل بانکداری اسلامی بدون ربا!!

این ها فقط دو نمونه اش بودن... حرف زیاده برای گفتن. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل....! البته پیشنهاد می کنم که زیاد با شنیدن این وقایع جو گیر نشین. سعی کنین راحت باشین و فقط با خودتون بگین"نه این ها دروغه.... امکان نداره...."!